Spotkania z Astronomią

Utworzono dnia 13.10.2019

10 października klasy VII i VIII naszej szkoły uczestniczyły w prelekcji pt. "Gwiazdy" w ramach projektu „Spotkania z Astronomią” .
To autorski 6-cio częściowy cykl multimedialnych prelekcji prowadzonych osobiście przez samego autora pana Aleksandra Trębacza nauczyciela fizyki i matematyki, popularyzatora astronomii, członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, były pracownik jego Zarządu Głównego oraz były sekretarz oddziału w Krakowie. Przeprowadził ponad dwa tysiące prelekcji popularnonaukowych i pokazów nieba, w których wzięło udział ćwierć miliona uczestników.

Połączenie wspaniałej opowieści o wszechświecie wraz z materiałem multimedialnym nadaje całemu projektowi status niepowtarzalnego. Sama wartość merytoryczna to zaledwie połowa sukcesu, kluczowa jest forma w jakiej jest prezentowana. Żadna forma przekazu masowego nie zastąpi bezpośredniego kontaktu słuchacza z pasjonatem, który nie tylko stara się możliwie najlepiej przekazać swoją wiedzę ale potrafi tą pasją zarażać innych.

Autorska prelekcja multimedialna pt. "Gwiazdy" obejmowała następujące tematy:

− czym są gwiazdy?

− jak powstają z obłoków gazu i pyłu międzygwiazdowego?

− dlaczego świecą?

− czy można zbudować sztuczną gwiazdę?

− jak są duże ?

− odległości od gwiazd

− co się z nimi dzieje kiedy kończy się im "paliwo"?

− różne rodzaje scenariuszy zakończenia świecenia gwiazd.

Kwiecień 2020