Z wizytą w Benovie

Utworzono dnia 14.03.2019

12 grudnia 2014r Szkolny Zespół Pieśni i Tańca Tworożanie był goszczony przez MS Szkołę i Starostę Benova z naszej gminy partnerskiej. W spotkaniu wzięła udział 35 uczniów, 4 nauczycieli i Przew. Rady Rodziców z naszej szkoły.
Zespół pojechał na zaproszenie Dyrektora szkoły Evy Vychnakowej i starosty Ivo Pitnera. Dzieci miały okazję zwiedzić piękny historyczny zamek w Prerovie, a także uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych.
Zwiedziły zamek w Prerovie, urząd gminy, szkołę, kościół, izbę pamięci w Benovie. Przewodnikiem po obiektach był starosta Ivo Pitner, który odkrywał nam piękno Moraw, jego historię. Wszystko to w języku czeskim. Prawdę o tym, że języki nasze są podobne, a dobra komunikacja zależy przede wszystkim od dobrej woli człowieka odkryły nasze dzieci natychmiast. Chociaż był z nami obecny tłumacz, to radziliśmy sobie całkiem dobrze.
Punktem kulminacyjnym naszego spotkania były występy dzieci z czeskiej szkoły i naszego zespołu. Nasi uczniowie w pięknych strojach, tańczyły i śpiewały prezentując kulturę naszej Małej Ojczyzny.
To był piękny występ, wytańczony i wyśpiewany z wielkim entuzjazmem, a i wysłuchany z wielką uwagą i przy ogromnym aplauzie.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkę ceramiczną oraz słodycze i zapewnienie , że nie jest to nasze ostatnie spotkanie.
Wieczorem zapakowaliśmy do autobusu nasze stroje (a mamy ich ponad 50) i pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Wszyscy nauczyciele byli przekonani, że uczniowie są zmęczeni, tymczasem śpiewu i zabawy w drodze powrotnej nie było końca.
Mamy nadzieję na rewizytę naszych kolegów z Czech wiosną 2015r.
DZIĘKUJEMY NASZYM CZESKIM PRZYJACIOŁOM Z BENOVA ZA WSPANIALE PRZYGOTOWANĄ WIZYTĘ