Zapraszam do zapoznania się z apelem do rodziców w sprawie zakażeń COVID - 19

Utworzono dnia 26.10.2020

Zapraszam do zapoznania się z apelem do rodziców w sprawie zakażeń COVID - 19...

"Szanowni Państwo!

Z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa, który obserwuję jako lekarz pracujący w ośrodku zdrowia w Tworogu, została podjętą decyzja o zdalnym nauczaniu. Niestety do przenoszenia wirusa często dochodzi poprzez dzieci, które chorują skąpo objawowo (infekcja przebiega jak zwykłe przeziębienie), lub przechodzą chorobę  zupełnie bezobjawowo. Dziecko, które jest źródłem wirusa, poprzez kontakt w szkole przenosi go nieświadomie na nauczycieli i inne dzieci, które z kolei zakażają swoich domowników. Dalej wirus jest roznoszony do miejsc pracy, rodzin itd. Zamykając szkoły przerywamy jedną z znaczących dróg szerzenia się wirusa.

Apeluję do rodziców, aby ograniczyć również pozaszkolne kontakty dzieci, które też mogą być drogą szerzenia się wirusa!

Pamiętajmy również, aby pozostać w domu, gdy pojawiają się pierwsze objawy infekcji ( ból głowy, katar, osłabienie) - wtedy najbardziej przenosimy zakażenie. Myślenie typu  ‘’ to pewnie przeziębienie, nie koronawirus” powoduje, że możemy zakazić wiele osób zanim uświadomimy sobie, że chorujemy na COVID-19. Zostańmy z objawami przeziębienia w domu! Obserwujmy się! Osoby, w których rodzinach jest podejrzenie zakażenia COVID-19 do czasu wyniku testu członka rodziny już powinny zostać w domu. Wirus zaczyna być przenoszony  dwa dni przed rozwojem objawów, dlatego istnieje potrzeba kwarantanny dla zdrowych.

Na koniec chciałam poinformować, że sytuacja kadrowa w ośrodku zdrowia jest bardzo trudna. Po odejściu na emeryturęTRZECH LEKARZY,  szukamy od kilku lat chętnych  do pracy- bezskutecznie. Aktualnie na zwolnieniu przebywa pediatra. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chorych. Ilość codziennych porad to 50-60 codziennie na jednego lekarza , a nawet dużo więcej!

Życzę zdrowia.

Aleksandra Włodarczyk"