II miejsce w X ogólnopolskiej edycji Konkursu Edukacja regionalna w szkole – Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…(Jan Paweł II)

Utworzono dnia 16.06.2019

10 czerwca 2019 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie miał miejsce finał X ogólnopolskiej edycji Konkursu Edukacja regionalna w szkole – Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…(Jan Paweł II). Nasza szkoła zdobyła II miejsce.

Konkurs, organizowany od 2009 roku przez Śląskiego Kuratora Oświaty, w tym roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej,
ma charakter interdyscyplinarny. Motywem przewodnim jubileuszowej X edycji konkursu było hasło: Region-Ludzie-Muzyka – w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 75 przedszkoli i szkół. Konkurs ma złożoną formułę. W pierwszym etapie uczestnicy przygotowują sprawozdanie i prezentację z działań prowadzonych w przedszkolu/szkole w zakresie edukacji regionalnej przez co najmniej ostatnie dwa lata szkolne. Drugi etap obejmuje wykonanie pracy konkursowej podsumowującej projekt, a trzeci – finałowy, rozgrywany w Koszęcinie – prezentacje artystyczne i grę terenową sprawdzającą wiedzę ze wskazanego zakresu.

Zadania konkursowe na wszystkich jego etapach  były związane z tematem przewodnim konkursu, czyli muzyką: miejscowości i regionu, ale także życia i twórczości najważniejszych postaci muzycznych województwa śląskiego, w szczególności Stanisława Hadyny, a także najważniejszych instytucji muzycznych, konkursów, festiwali województwa śląskiego.

Śląski Kurator Oświaty, Pani Urszula Bauer złożyła  gratulacje oraz wręczyła nagrody rzeczowe dla wszystkich zespołów, a także dla wszystkich uczestników biorących udział w finale. Skierowała także podziękowania do nauczycieli i opiekunów za wysiłek i chęć organizowania zajęć z edukacji regionalnej.

Tym ważnym i prestiżowym sukcesem zamykamy aktywność naszych uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2018/2019.

Pragnę podziękować i pogratulować wszystkim uczniom i nauczycielom odnoszonych sukcesów. Osiągnięcia w konkursach, turniejach, przeglądach, olimpiadach, zawodach sportowych to najlepszy sposób na promocję szkoły i naszej gminy.. Dobra szkoła to taka, gdzie każdy uczeń ma szansę na odniesienie zwycięstwa na miarę swoich możliwości. Dobra szkoła to taka, gdzie każdy najmniejszy talent uczniowski jest dostrzegany przez nauczyciela. Dobra szkoła to taka, gdzie każdy sukces uczniowski jest nagradzany...

Życzę w kolejnych latach szkolnych wszystkim uczniom i nauczycielom powodzenia i wielu, wielu sukcesów!

Dyrektor SP Tworóg Małgorzata Ziaja

Koszęciński finał