Wychowanie ku wartościom - patriotyzm, ojczyzna

Utworzono dnia 17.10.2019

We wrześniu 2019 r., w ramach realizacji wartości – patriotyzm, ojczyzna, nasza szkoła  przyłączyła się do obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wspólnie wzięliśmy udział w akcji „Przerwany Marsz”, mającej na celu upamiętnienie Polskich Dzieci Wojny – dzieci urodzonych przed 1945 rokiem, których dzieciństwo zostało naznaczone piętnem wojny, a edukacja brutalnie przerwana.

W ramach prowadzonej akcji podziwiać można na holu szkolnym specjalnie przygotowany na tę okazję plakat upamiętniający te wydarzenia, a we wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje na temat II wojny światowej, w czasie których szczególny nacisk położono      na próbę stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny, u których czas okupacji naznaczył całe późniejsze życie. W czasie zajęć z wychowawcami każda klasa przygotowała także okolicznościową kartkę „Współczesne dzieci – uczniom sprzed lat”, wyrażając pamięć, wyrazy szacunku i własne podziękowania ostatnim świadkom tamtych tragicznych dni. Efekty pracy uczniów obejrzeć można także na korytarzu szkolnym.

25 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Elżbietę Gansiniec, byłą nauczycielkę naszej szkoły, należącą właśnie do wojennego pokolenia. W czasie spotkania z uczniami klas VI Pani Elżbieta przybliżyła uczniom czasy wojenne, dzieląc się własnymi doświadczeniami        i rodzinnymi historiami. Nie obyło się także bez wzruszeń, gdy Pani Gansiniec zaprezentowała uczniom niezwykłą lalkę otrzymaną w czasie okupacji od przebywającego na froncie ojca. Spotkanie stanowiło niezwykłą lekcję historii, która pozostanie w naszej pamięci na długo.

Hanna Pawełczyk

Sylwia Szwarc-Kuc