NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ- ćwiczenia poprawiające zdolnosć koncentracji uwagi.

Utworzono dnia 18.05.2020

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne 18.05.- 22.05.2020 r.

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ- ćwiczenia poprawiające zdolnosć koncentracji uwagi.

Jak rozwijać potencjał intelektualny dzieci i młodzieży, jak usprawniać pamięć, myślenie logiczne, koordynację ruchową, zdolność kojarzenia faktów, jak poprawić koncentrację uwagi. Czasem wystarczy ćwiczyć za pomocą tego, co ma się pod ręką w domu.

Proponuję kilka prosych ćwiczeń i zabaw korekcyjno – kompensacyjnych poprawiających zdolność koncentracji uwagi i zapamiętywanie.

Uczniowie nie zapominajcie przy każdym ćwiczeniu głęboko oddychać! Bez odpowiedniej ilości tlenu Wasza koncentracja spadnie. Jeśli nie przeszkadza Wam w pracy muzyka włączcie ją. Oczywiście powinna stanowić ciche tło.

1. Nabierz głęboko powietrze przez nos, aby poruszyć mięśnie przepony. W trakcie wdechu brzuch powinien się uwypuklić. Wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej niż wdech. Powtórz to ćwiczenie 4 razy w kilku cyklach. Mięśnie rozluźnią się, a umysł stanie się jaśniejszy.

2. Narysuj czarną kropkę o średnicy 5 cm i wpatruj się w świetlistą aureolę, która wkrótce pojawi się wokół ciemnego punktu.

3. Połóż przed sobą dowolny obrazek. Może to być widokówka. Popatrz na nią przez minutę. Staraj się zapamiętać wszystko co się na niej znajduje. Następnie zakryj i opowiedz treść obrazka ze wszystkimi szczegółami.

4. Labirynty - nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie pomagają w skupieniu i pracy nad koncentracją. Weź dowolnej wielkosci kartkę i stwórz swój własny labirynt. Możesz wykonać kilka różnych labiryntów o różnym stopniu trudności.

5. Połóż przed sobą książkę z jakimś rysunkiem i rysunek ten dokładnie przerysuj. Następnie sprawdź ile błędów zrobiłeś, co umknęło Twojej uwadze.

Do kolejnych dwóch ćwiczeń będzie potrzebna osoba towarzysząca. Poproś o pomoc i współpracę kogoś z domowników.

6. Musisz zasłonić sobie oczy lub poprosić kogoś o zasłonięcie oczu. Towarzysz ćwiczenia / zabawy podaje Ci do rąk dowolny, prosty w kształcie przedmiot np. łyżeczkę. Ty musisz rozpoznać kształt przedmiotu przez dotyk, a następnie po odsłonięciu oczu spróbuj narysować to, co trzymałeś/aś w rękach.

7. Towarzysz ćwiczenia / zabawy rozkłada przed Tobą, w jednej linii, kilka przedmiotów. Musisz dokładne przyjrzeć się kolejności ich ułożenia. Teraz wyjdź z pomieszczenia, a osoba towarzysząca zmieni kolejność ustawienia przedmiotów, lub któryś schowa. Twoim zadaniem będzie odgadnąć, który przedmiot został zabrany lub jak została zmieniona kolejność ich ułożenia. Zaczynamy od 3-4 przedmiotów stopniowo zwiększając ich ilość.

Proszę, aby uczniowie z którymi pracuję na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych wykonali przynajmniej jedno z powyższych zadań/zabaw, zrobili zdjęcie, lub poprosili kogoś o zrobienie zdjęcia z przebiegu zabawy i przesłali je na adres: hpenz@op.pl do 24.05.2020 r.

Hanna Penz