"Szósty zmysł – dziecko z natury ciekawi świat kultury"

Szósty zmysł – dziecko z natury ciekawi świat kultury

„Szósty zmysł – dziecko z natury ciekawi świat kultury” jest innowacją metodyczną, która była realizowana od 1 kwietnia 2017r.- 31.03.2019r. Programem innowacyjnym objęci byli uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu.

Podążając za myślą m. Montessori „Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle”  pragnęłam stworzyć zajęcia artystyczne przeznaczone dla uczniów zarówno  młodszych jak i starszych by uczyły się dzięki wzajemnej współpracy
i obserwacji własnych działań. Zajęcia, podczas których dzięki swej dobrowolnej i niczym nieograniczonej ekspresji twórczej dzieci wyposażyły się w wiedzę przydatną w codziennym życiu jaką jest: samokontrola i samodyscyplina, zdolność wyrażania swoich emocji w sposób werbalny i niewerbalny jak również odniosły swój sukces przez co podniosły własną samoocenę. W swej treści i celach zajęcia artystyczne „ Szósty zmysł - dziecka z natury ciekawi świat kultury”  jako innowacyjna metoda pracy z uczniami wyrównywała szanse uczniów, gdyż  odbiorcami  byli uczniowie w różnym wieku szkolnym, o różnych potrzebach edukacyjnych oraz różnym poziomie intelektualnym i emocjonalnym.

Celem innowacji było:

• uczenie odpowiedzialności za  pracę własna i pracę grupy
  • wykorzystanie terapeutycznych walorów ekspresji artystycznej
  • umiejętność ekspresyjnego wyrażania własnego ,, Ja”, osobistych przeżyć i uczuć
  • rozbudzenie zainteresowania literaturą i teatrem
  •  tworzenie warunków sprzyjających zorganizowanej aktywności dziecka
  • ukazanie sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu
  •  ćwiczenie pamięci podczas opanowywania tekstów
  • wyrównywanie szans edukacyjnych
  • wspomaganie dzieci z zaburzeniami mowy i wymowy – profilaktyka
  •
  • pokonywanie trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich oraz wyrażaniu własnych emocji przez dzieci o specjalnych potrzebach kształcenia
  • pokonywanie bariery strachu, własnych kompleksów i zahamowań

Efektem dwuletniej pracy  uczniów są:

• II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mały OKR”,
  • Dwukrotnie II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Brynku,
  • Wystawienie małej sztuki teatralnej „ O królewnie  Gabrysi” oraz „ Jeden zero dla nieba” przed społecznością szkolną,  młodszymi kolegami z Gminnego Przedszkola         w Tworogu oraz Seniorami naszej gminy.

Innowacja kończy się z dniem 31 marca 2019r., ale główne cele i założenia będą realizowane nadal na zajęciach koła plastyczno-teatralnego wspierającego rozwój ucznia.

Katarzyna Mika

Wrzesień 2019