Historia szkoły

Historia szkoły sięga 1930 roku, kiedy została wybudowana przez firmę Andreasa Marscholleka i oddana do użytku. Fundamenty i dolne partie murów zbudowane były z klinkierowej cegły, górne piętra pokryto bordowym tynkiem. Tak zaprojektowana architektura elewacji przetrwała do dnia dzisiejszego, wraz z zachowaną kolorystyką. Nowością na owe czasy było ogrzewanie wentylacyjne. Z pieców kuchennych rury odprowadzały dym i ciepło do kanałów pod podłogą. W ten sposób ogrzewano posadzkę. Przyjęcie takiego sposobu ogrzewania budynku szkolnego uznawano za jedno z najnowocześniejszych na wschodnich rubieżach Niemiec. Do dnia dzisiejszego zachowały się wyloty kanałów grzewczych wzbudzając zainteresowanie uczniów i gości szkoły. Obecnie szkoła ogrzewana jest gazem.

Pierwszym kierownikiem szkoły był Richard Merckel, który nie tylko uczył dzieci, ale był też administratorem obiektu. Była to wówczas niemiecka szkoła ośmioklasowa rozpoczynająca rok szkolny 1 kwietnia każdego roku. W posiadaniu szkoły są zdjęcia, autoryzowane wspomnienia przekazane nam przez pierwszych uczniów. Te ważne dla nas pamiątki sprawiają, że szkoła nasza ma swój historyczny początek. Historia szkoły to lata młodości, szkolnych przyjaźni, sympatii, sukcesów w nauce wielu mieszkańców naszej miejscowości. Znacznie więcej zachowanych dokumentów dotyczy lat powojennych. 11 kwietnia 1945 roku rozpoczyna się nauka w szkole polskiej. Powstaje 8 klas, w których uczą: Piotr Mróz - kierownik szkoły, dwie nauczycielki: Waleria Dziubówna i Aniela Fahl, emerytowany ksiądz z Gliwic, który mieszkał w Tworogu i organista. Z dniem 1 września 1945r. dochodzą jeszcze dwie nauczycielki. Kadra nauczycielska składa się z następujących osób: Stefan Pustułka który doszedł jako czwarty (kierownik szkoły od 15.II.1946r.), Anna Moskal, Aleksandra Paluszak. Nauka w ówczesnej szkole była bardzo trudna. Spowodowane jest to brakiem kadry nauczycielskiej i brakiem podręczników. Jedynym podręcznikiem polskim był "Mały Gość Niedzielny".

W 1956 roku szkoła otrzymała imię - "Powstańców Śląskich".

W 1973 roku wprowadzono nowy podział administracyjny kraju i szkoła została Zbiorczą Szkołą Gminną w Tworogu, a od czerwca 1975 roku po zmianie granic administracyjnych podporządkowano jej dodatkowo: trzy szkoły podstawowe, cztery przedszkola, dwie świetlice.

Z dniem 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkołę został Urząd Gminy w Tworogu. Wraz z realizacją reformy oświaty 1 września 1999 roku szkoła przekształca się z ośmioletniej w sześcioletnią. Aktualnie w obwodzie szkoły znajdują się uczniowie z Tworoga, Brynka, Nowej Wsi. Pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu.

W grudniu 2004 roku zakończyliśmy rozbudowę szkoły. Wykorzystując nowoczesne technologie i rozwiązania architektoniczne zachowano tradycyjny klimat i styl obiektu. W nowej części budynku znajdują się szatnie, węzeł sanitarny, gabinet lekarski, zaplecze sali gimnastycznej. Całości dopełnia brukowany dziedziniec i wydzielone miejsce na "zieloną klasę".

Od 1 września 2006 do budynku szkolnego została przeniesiona świetlica szkolna oraz biblioteka szkolna .