Wyniki III Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Mój Śląsk” pod honorowym patronatem Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Utworzono dnia 19.03.2024

W Konkursie uczestniczyła kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tworogu. Na nasze zaproszenie do udziału w Konkursie odpowiedziały także szkoły z Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Pyskowic, Lublińca, Zbrosławic, Tarnowskich Gór oraz Boruszowic.

Cieszymy się, że Śląsk i wszystko, co wiąże się z naszym regionem, jest tak ciepło, ale i tak rzeczowo opisywane przez młodzież. Czytaliśmy teksty utrwalające ciekawe rodzinne historie oraz historię najbliższych okolic. Czytaliśmy opowiadania i wiersze, które nie tylko ukazują historię, ale przede wszystkim ludzi, ich wartości, obyczaje i pielęgnowane tradycje. Przypomnieliśmy sobie śląskie obyczaje i ciekawe miejsca, które młodzież chętnie poznaje oraz miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje.

Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za zainteresowanie tematyką naszego regionu.

Bardzo dziękujemy honorowemu patronowi - Muzeum Powstań Śląskich- za przekazanie 3 biletów wstępu do Muzeum,  które przekażemy nagrodzonym uczniom.

Protokół jury

Jury Konkursowe w składzie:

Grażyna Chmiel-dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tworogu, animator kultury

Renata Kościelny- bibliotekarz, animator kultury z Gminnej Biblioteki w Tworogu

Marta Kobędza-Krain – redaktor naczelna miesięcznika TWG KURIER

Michał Gowin- juror konkursów literackich i recytatorskich, znawca literatury, nauczyciel języka polskiego w ZS nr 1 w Piekarach Śląskich

Iwona Pilc- nauczyciel historii  w SP w Tworogu

Eleonora Krywalska – nauczyciel języka polskiego w SP w  Tworogu

Jolanta Winkler – nauczyciel-bibliotekarz w SP w Tworogu,

które obradowało w dniu 18.03.2024r., postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. W kategorii wiekowej: uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI

Proza:

1. I miejsce: Adam Stanisław Marszałek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pyskowicach za tekst pt. „Mój Śląsk”,
  2. II miejsce: Emilia Lorenc ze szkoły Podstawowej w Tworogu za opowiadanie pt. „Wakacje na Śląsku”,
  3. III miejsce: Martyna Borowiec ze Szkoły Podstawowej w Tworogu za tekst „Mój Śląsk. Śląskie NAJ”,
  4. Wyróżnienie: Bartłomiej Razik ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach za tekst „Śląskie NAJ. Wigilijo”,
  5. Wyróżnienie: Hanna Gołąb  ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach za tekst „Mój Śląsk. Śląskie NAJ”,
  6. Wyróżnienie: Anna Zubrzycka ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowskich Górach za tekst pt. „Mój dziadek”,
  7. Wyróżnienie: Julia Święcicka ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach za tekst „Skąd jest gwara śląska?”.

Poezja:

1. I miejsce: Zuzanna Mundzik ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowskich Górach, za wiersz pt. „Głęboko pod ziemią”,
  2. II miejsce: Maximilian Matussek ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach, za wiersz pt. „Śląski obiadek”,
  3. III miejsce: Nadia Imach ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach, za wiersz pt. „Żurek”,
  4. Wyróżnienie: Lena Jonecko ze Szkoły Podstawowej w Tworogu, za wiersz pt. „Kopalnia”,
  5. Wyróżnienie: Karol Kubica ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach, za wiersz pt. „Hymn do rolady śląskiej”.

1. W kategorii wiekowej: uczniowie szkół podstawowych z klas VII-VIII:
  1. Wyróżnienie: Emilia  Bosz ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach za tekst pt. „Śląskie naj…”.

Dyplomy, foldery z nagrodzonymi pracami oraz pamiątkowe książki dla laureatów przekażemy do szkół w drugiej połowie kwietnia.

Organizatorzy: Eleonora Krywalska, Iwona Pilc