Zajęcia wychowania do zycia w rodzinie w roku szkolnym 2022/2023

Utworzono dnia 07.09.2022

Szanowni Państwo,

Zajęcia wychowania do życia w rodzinie w SP w Tworogu w roku szkolnym 2022/2023 będą prowadzone według PROGRAMU NAUCZANIA autorstwa Teresy Król: „Wędrując ku dorosłości”. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów szkoły podstawowej, Wydawnictwo Rubikon.

Program nauczania opiera się na Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawa Oświatowego, dotyczącego prawa każdego ucznia i rodziny do uzyskania wsparcia edukacyjnego, koniecznego do wszechstronnego rozwoju i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Obecna podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie uwzględnia zmiany społeczno-cywilizacyjne, które uwidoczniły się w ciągu ostatnich lat. Dotyczą one zwłaszcza rozpadu małżeństw, wychowania dzieci przez samotne matki,  coraz młodszy wiek dzieci-matek.

Program „Wędrując ku dorosłości” uwzględnia te nowe treści, przeznaczając na ich realizację odrębne jednostki lekcyjne. Pozwoli  on młodzieży łatwiej przyjąć szybko postępujące zmiany stylu życia w społeczeństwie i dojrzale wkraczać w dorosłość.

Cele kształcenia

W nowej podstawie programowej ważny akcent położony jest na ukazanie wartości rodziny i roli każdego człowieka w zdrowym funkcjonowaniu rodziny. Pozyskując wiedzę na temat czynników wpływających na integralny rozwój osoby, uczeń dostrzega możliwości kierowania własnym rozwojem i nabywa umiejętności obrony własnej nietykalności osobistej i intymności. Znaczące jest ukierunkowanie treści programowych na przygotowanie do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. W dobie coraz częstszych postaw zagubienia młodzieży, konieczne jest wprowadzenie nastolatków w odpowiedzialne rodzicielstwo, by „dzieci nie rodziły dzieci”. Służy temu również cel związany z przygotowaniem do zrozumienia i akceptacji procesu dojrzewania i problemów, jakie niesie okres dorastania.

Podział na grupy umożliwia podjęcie tematyki, której młodzież może się wstydzić podjąć w obecności kolegów i koleżanek. W grupach jednopłciowych prowadzący może liczyć na nieskrępowane zadawanie pytań i wyjaśnianie wątpliwości

Program „Wędrując ku dorosłości” wychowania do życia w rodzinie jest zgodny z nową podstawą programową i z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniach MEN.

Szanowni Państwo,

zapraszam Państwa dzieci do udziału w zajęciach wdż. W razie dodatkowych pytań na temat przedmiotu i organizacji zajęć jestem do Państwa dyspozycji.

Nauczyciel wychowania do życia w rodzinie  mgr Katarzyna Bąk