Narodowe Czytanie 2022 – Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Utworzono dnia 19.10.2022

Od kilku lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, mającej na celu promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. W tym roku akcję tępołączyliśmy z dwiema ważnymi uroczystościami – Dniem Edukacji Narodowej oraz obchodami Roku Romantyzmu Polskiego i przeprowadziliśmy ją 13 października. Tego dnia uczniowie pojawili się w szkole ubrani odświętnie oraz w strojach nawiązujących do epoki romantyzmu. Najlepiej przebrane klasy walczyły o cenną nagrodę, jaką był dzień bez kartkówek i pytania. W czasie dwóch uroczystych akademii – jednej dla klas IV-VIII, a drugiej dla klas I-III,uczniowie zapoznawali się z twórczością Adama Mickiewicza, a szczególnie, z racji dwusetnej rocznicy ukazania się „Ballad i romansów”, właśnie zballadami. Ósmoklasiści przedstawili klasom starszym własne interpretacjeutworówpt. „Świtezianka” i „Pani Twardowska”, a specjalnie zaproszeni na uroczystość goście – Wójtowie Gminy Tworóg – Eugeniusz Gwóźdź i Łukasz Ziob oraz wicedyrektor szkoły – Pani Katarzyna Mika czytali fragmenty ballad „Pierwiosnek”, „Powrót taty” i „Świteź”. Młodszym dzieciom klasa VII zaprezentowała przedstawienie teatrzyku lalkowego pt. „Pani Twardowska”, fragmenty ballad czytali zaś nauczyciele: Brygida Samol i Józef Ziaja. Po akademiach każdy uczeń otrzymał oryginalną, pamiątkową pieczątkę Narodowego Czytania.

Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy również dzieci z Przedszkola w Tworogu. Przybyły one do naszej szkoły w poniedziałek 17 października, obejrzały przygotowane przez naszych uczniów przedstawienie „Pani Twardowska” oraz wysłuchały fragmentów ballad w wykonaniu swoich wychowawczyń – Pań: Danuty Gajdy i Urszuli Konieczny. Mali mieszkańcy naszej gminy, zachęceni do częstego i regularnego czytania, zakończyli swoją wizytę wspólnym zwiedzaniem nowego budynkunaszej szkoły.

Zapraszamy do naszej galerii...

Nauczyciele języka polskiego