Podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Mój Śląsk. Moja szkoła na Śląsku”

Utworzono dnia 08.02.2022

W dniu 25 stycznia odbyło się podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Mój Śląsk. Moja szkoła na Śląsku”. Ze względu na obecną sytuację spotkanie odbyło się on-line na platformie ZOOM. W uroczystości udział wzięli laureaci konkursu, ich nauczyciele-opiekunowie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tworogu oraz organizatorzy.
W roku szkolnym 2020/2021 Szkoła Podstawowa w Tworogu obchodziła 90. rocznicę powstania. Dlatego w drugiej edycji konkursu „Mój Śląsk” zaproponowaliśmy tematykę dotyczącą szkoły, nie tylko jako placówki, w której kształci się młodzież, ale także jako miejsca związanego z historią regionu.
Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoły z Katowic, Żędowic, Siemianowic Śląskich, Boruszowic, Zbrosławic. W Szkole Podstawowej w Tworogu Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw, jako organizatorzy, poprosiliśmy wszystkich uczniów z klas 4-8 o napisanie prac, a później wyłoniliśmy 20 tekstów, które były ocenianie w finale. Prace o szkole napisało stu dwudziestu uczniów.
Teksty, które zostały nadesłane na Konkurs, świadczą o tym, że szkoła jest miejscem niezwykle ważnym dla młodych ludzi. Pisali więc o tym, że jest ona miejscem, które pełni funkcję nie tylko dydaktyczną, ale także wychowawczą, przekazującą normy i wartości społeczne, które ma swoją historię – ciekawą przeszłość i na pewno warto utrwalać ją wśród kolejnych pokoleń uczniów. Szkoły były miejscem niezwykłych wydarzeń, czasem bohaterowie przenosili się w świat fantazji. Laureatka I miejsca w kategorii esej, Natalia Lorenc: napisała: „Moja szkoła jest „żywa” - jest w niej życzliwość nauczycieli, którzy niosą pomoc w trudnych chwilach i często są dla nas wzorami do naśladowania. Nasi nauczyciele kształtują nasze nawyki - szczególnie tak cenione na Śląsku jak uczciwość i pracowitość.”
Zapraszamy do galerii zdjęć na nasz profil....
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy napisali prace o swojej szkole. Dziękujemy nauczycielom za wspieranie talentów uczniów.
E. Krywalska. I. Pilc