PROJEKT UNICEF – „SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA”

Utworzono dnia 25.05.2019

PROJEKT UNICEF – „SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA”

W 2019 r. obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – „Konwencji o prawach dziecka”. Jest to szczególna okazja do refleksji nad obecnością tej właśnie tematyki na zajęciach szkolnych.

Edukacja o prawach dzieci to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa, dając dzieciom wiedzę         i umiejętności korzystania z przysługujących im praw. Jest też istotnym czynnikiem  kształtującym postawy młodych ludzi, ich system wartości, co w konsekwencji wpływa także na klimat szkoły. Świadome swoich praw dzieci wiedzą, gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc i jak zareagować, gdy czują, że ich lub ich rówieśników prawa są naruszane.

W związku z powyższym nasza szkoła w kwietniu tego roku przystąpiła do Projektu UNICEF „Szkoła z Prawami dziecka”. Celem projektu jest:

- zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka

- uświadomienie uczniom znaczenia praw dziecka i ich konsekwencji w codziennym życiu

- kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego

- zaangażowanie przedstawicieli środowiska lokalnego w promowanie idei praw dziecka

- wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

PROJEKT UNICEF – „SZKOŁA Z PRAWAWAMI DZIECKA”

- kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego

W ramach projektu przeprowadzane są ciekawe zajęcia dotyczące praw dzieci. Uczniowie zapoznają się także z działalnością organizacji UNICEF. W oparciu o zdobytą wiedzę, a także po dogłębnej analizie i dyskusji dzieci wybiorą własnych, lokalnych „Szeryfów Praw Dziecka” – osoby, które w wyjątkowy sposób dbają o ich interesy i podejmują działania        na ich rzecz. Ceremonia wręczenia „Gwiazd Szeryfów Praw Dziecka” odbędzie się  w naszej szkole w najbliższym czasie. Projekt koordynują nauczycielki języka polskiego: Hanna Pawełczyk i Sylwia Szwarc-Kuc.

PROJEKT UNICEF – „SZKOŁA Z PRAWAWAMI DZIECKA”