Przeciwdziałania zachowaniom agresywnym oraz zjawisku cyberprzemocy

Utworzono dnia 11.06.2019

W piątek, 24.05.2019 br., klasy: IV a i VI a odwiedziła pani Anna Pyrkosz ze Stowarzyszenia Pomocy Uzależnionym i Ich Bliskim “FALOCHRON”. Zajęcia dotyczyły przeciwdziałania zachowaniom agresywnym oraz zjawisku cyberprzemocy. W ciągu dwóch godzin lekcyjnych, uczniowie wspólnymi siłami odkrywali, czym jest profilaktyka, czym różni się złość od agresji i przemocy (ta pierwsza jest uczuciem, a kolejne dwie - zachowaniem i to zachowaniem krzywdzącym). Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że złość jest nam potrzebna, a nawet więcej - że powinniśmy się złościć! Złość jest bowiem, swego rodzaju, znakiem drogowym - informuje nas, jak powinniśmy postąpić, by być bezpiecznymi. Sztuką jest więc wyrazić złość w taki sposób, aby nikomu nie stała się krzywda.Tu, ku wielkiemu zdziwieniu prowadzącej, uczniowie wykazali się niemałą wiedzą związaną z naturalnymi metodami wyrażania złości. Wymienili między innymi: uprawianie sportu, sprzątanie, głębokie oddychanie, rozmowy z bliskimi. W dalszej części zajęć, dzieci wraz z panią Anną skupiły się na zagadnieniu cyberprzemocy oraz uczuć, które towarzyszą ofiarom tego rodzaju przemocy (uczniowie wskazali - smutek, złość, upokorzenie, poczucie bycia niepotrzebnym, utratę wiary w siebie). Prowadząca podkreśliła istotę empatycznego myślenia, a także rolę obserwatora, jako osoby mogącej zatrzymać przemoc. Na zakończenie, przedstawicielka “FALOCHRONU” zachęcała uczniów do odważnego przeciwstawiania się złu, a także okazywania wsparcia tym, którzy doświadczyli przemocy.
Pedagog szkolny - Dominika Kwarcińska