Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im.Powstańców Śląskich w Tworogu

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ!...zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Utworzono dnia 11.05.2020

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne 11.05.- 15.05.2020 r.

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ!

Jak rozwijać potencjał intelektualny dzieci i młodzieży, jak usprawniać pamięć, myślenie logiczne, koordynację ruchową, zdolność kojarzenia faktów, jak poprawić kompetencje językowe. Czasem wystarczy uczyć się za pomocą tego, co ma się pod ręką w domu.

Dzieci i młodzież nie uczą się jedynie wzrokiem i słuchem. One powinny też dotykać, wąchać, smakować, oglądać z każdej strony, eksperymentować. Jak można spędzić efektywnie czas podczas kwarantanny w domu bawiąc się i ucząc jednocześnie?

Proponuję kilka prostych ćwiczeń i zabaw korekcyjno – kompensacyjnych.

 

Wielowyrazówka – zabawa polega na tym, że zapisuje się na kartce jedno dłuższe słowo, np. „wywiadówka”. Dziecko ma wymyślić spośród liter składających się na dany wyraz jak najwięcej nowych słów, np. wyka, kiwa, kawy itp.

 

Omnibus – zabawa polega na tym, by dziecko w określonym czasie, np. przez 5 minut, wymieniło lub wypisało jak najwięcej słów, które wpadają w określoną kategorię. Prosi się, np. by podało jak najwięcej owoców albo nazw kwiatów. Zadanie można utrudnić, zawężając tworzenie konkretnych nazw do tych, które np. rozpoczynają się wyłącznie na literę „K”. Czyli "wypisz jak najwięcej znanych Ci nazw roślin na literę "K" w przeciągu 5 minut".

 

Co to jest? – zabawa polega na umieszczeniu w nieprzezroczystym worku, czy kartonie jakiegoś przedmiotu codziennego użytku. Dziecko, uczeń nie widząc wcześniej danej rzeczy, wkłada rękę do worka czy kartonu i za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, co to za przedmiot. Dzięki tej zabawie rozwija się myślenie wyobraźnia i sprawnosć manualna młodego człowieka.

 

Tajemnicze odgłosy – zabawa polega na wsłuchiwanie się w odgłosy dobiegające zza okna i nazywanie ich, np. warkot ciągnika, szum wiatru, śpiew ptaków, ćwierkanie wróbli, szum kosiarki, klakson samochodu.

 

Zabawa w skojarzenia – najlepiej uczyć się, tworząc asocjacje, czyli połączenia między danymi pojęciami. Podaje się uczniowi dwa wyrazy, określające, np. zawód, kwiat czy dyscyplinę sportu i prosi o odgadnięcie odpowiedniego słowa, np. dzieci, szkoła (nauczyciel); węgiel, kopalnia (górnik); wysokość, tyczka (skok o tyczce).

 

Proszę, aby uczniowie z którymi pracuję na zajęciach korekcyjno - kompensacyjnych wykonali przynajmniej jedno z powyższych zadań/zabaw, zrobili zdjęcie, lub poprosili kogoś o zrobienie zdjęcia z przebiegu zabawy i przesłali je na adres: hpenz@op.pl do 17.05.2020 r.

Pedagog szkolny

Hanna Penz

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki