Jak skutecznie mobilizować się do nauki w domu?

Utworzono dnia 02.04.2020

Jak skutecznie mobilizować i przygotować się do nauki w warunkach domowych?

PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania:  np. pobudka, śniadanie np. o godz. 8.00 ,

od 9.00  do 10.00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10.15 do 11.00 z matematyki, 11.00-12.00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.

ZAPISUJ !  Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz. Możesz zrobić sobie plan dnia a nawet plan tygodnia.

PRZYGOTUJ SIĘ !  Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.

RÓB PRZERWY !  Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza.

Unikaj korzystania z telefonu w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.

ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody, jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich lub gazowanych  napojów.

NIE PANIKUJ ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:

• nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często,

• postaraj się selekcjonować informacje,

• zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,

• swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków, kogoś z rodziny czy znajomych

• dbaj o siebie,

• często myj ręce,

• wietrz swój pokój,

• zrób coś, co Cię relaksuje np. posłuchaj ulubionej muzyki, zagraj w grę planszową z domownikami,

PAMIĘTAJ ! Nie jesteś sam ! Jesteśmy w kontakcie !

Hanna Penz