Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im.Powstańców Śląskich w Tworogu

Procedury Organizacji zdalnego nauczania

Utworzono dnia 27.03.2020

Zapraszam do zapoznania się z Organizacją zdalnego nauczania. W załączeniu znajduje się Tygodniowy Harmonogram Przekazywania Prac.

 

Organizacja zdalnego nauczania

w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu

Obowiązuje od dnia 25.03.2020r do 10.04.2020r

W oparciu o :

rozp. MEN z dnia 20.03.2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CIVID-19,

 rozp. MEN z dnia 20 marca 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

wprowadzam organizację zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Poniższe ustalenia obowiązują od dnia 25.03.2020r do dnia 10.04.2020r. i dotyczą klas od I do VIII. Załącznikiem do Organizacji zdalnego nauczaniaTygodniowe harmonogramy przekazywanych zadań.

W okresie czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ograniczony jest obowiązek świadczenia pracy przez nauczycieli na terenie szkoły, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne do realizowania zajęć z uczniami zdalnie lub w inny sposób, lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania szkoły. Nauczyciele realizują zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ramach obowiązującego ich dotychczas tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz.

W sprawie organizacji zdalnego nauczania ustala się co następuje:

  1. Podstawową formą dokumentowania organizacji procesu dydaktycznego przez nauczyciela jest Dziennik librus. W dzienniku w każdym dniu nauczyciel odnotowuje: tematy lekcji i obecności.
  1. Wszystkie zadania wysyłamy przez dziennik librus, z którym każdy nauczyciel połączony jest przez dysk sieciowy. Dziennik librus jest podstawową formą komunikowania się z uczniami i rodzicami.
  2.  Ustalam następujące  dodatkowe formy działania w oparciu o które będzie prowadzone zdalne nauczanie:
  • materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
  • platformę edukacyjną https://epodreczniki.pl/;
  • komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
  • media społecznościowe, komunikatory, programy do telekonferencji przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu;
  • lekcje online;
  • programy telewizji publicznej i audycje radiowe;
  • zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej szkoły;
  • podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada. Wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawnictw Polskiej Izby Książki przygotowali i udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne całkowicie bezpłatnie.
  • kontakt telefoniczny z nauczycielem;
  • wydrukowanie przez szkołę materiałów dla uczniów i wyłożenie ich we wskazanym miejscu do odbioru przez rodziców;
  • inne sposoby wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.

4. Nauczyciel organizuje zdalne nauczanie  z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość min:

  • zajęcia mogą być realizowane z wykorzystaniem materiałów w postaci elektronicznej np. dostępnych na stronach MEN, w tym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej https://epodreczniki.pl/, stronach CKE https://cke.gov.pl/i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych np. https://www.oke.jaworzno.pl/,
  • materiałów prezentowanych w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i radiofonii,
  • innych materiałów wskazanych przez nauczyciela;
  • mogą być realizowane w inny sposób wskazany przez nauczyciela.
  • w organizacji zdalnego nauczania nauczyciel realizuje podstawę programową określoną w rozp. MEN, a nie tematy podręcznikowe. Podręcznik jest ważną pomocą dydaktyczną.
  1. Każdy z nauczycieli do dnia 25.03.2020r. opracowuje i udostępnia dyrektorowi, uczniowi, rodzicowi Przedmiotowy system oceniania w zdalnym nauczaniu. Przedmiotowy system oceniania niezwłocznie przesłany jest dyrektorowi szkoły, natomiast uczniowi i rodzicowi przekazany jest przez nauczyciela z wykorzystaniem wiadomości w dzienniku elektronicznym.
  2. Nauczyciel przedmiotów wskazanych w Ramowym Planie Nauczania przekazuje zadania w dniach wskazanych w Tygodniowym harmonogramie przekazywanych zadań ( załącznik ). Tygodniowy harmonogram udostępniony jest uczniom i rodzicom na szkolnej stronie internetowej.
  3. W przekazywanych w zdalnym nauczaniu zdaniach  nauczyciele:
  • Organizują pracę z uczniami, informując ich o możliwym trybie pracy (formach i częstotliwości kontaktu, zakresie zadań, materiałach, terminie i formach indywidualnych konsultacji, terminach i formach oddawania prac itp., zasadach oceniania).
  • Ustalając zakres przekazywanych treści i zadań zadawanych do wykonania pamiętają, że nie powinien być zbyt obszerny, aby nie przerósł możliwości uczniów, co zniechęci ich do pracy i przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych.
  • Uwzględniają fakt, że nie wszyscy uczniowie mogą mieć w pełni swobodny dostęp do sieci. Niektórzy muszą się dzielić komputerem czy telefonem z rodzeństwem (zwłaszcza młodszym). Należy pamiętać, że: logowanie, przesyłanie, generowanie w postaci elektronicznej to dla uczniów dodatkowy czas poświęcony na naukę.
  • Pamiętają, że terminy wykonania zadań nie mogą być zbyt krótkie. Wiadomości i zadania od jednego nauczyciela (z jednego przedmiotu) powinny być przekazywane z zachowaniem równomiernego obciążenia ucznia w korelacji z innymi otrzymywanymi zadaniami z pozostałych przedmiotów.
  • Zaleca się, aby instrukcje dla uczniów były proste i jasne, nieprzeładowane treściami nieistotnymi.
  • W komunikacji należy pamiętać o zachowaniu właściwego dystansu
    w relacjach uczeń-nauczyciel.
    Prowadzona korespondencja może stanowić część dokumentacji przebiegu nauczania.
  1. Przy organizacji zdalnego nauczania w edukacji wczesnoszkolnej nauczyciel  komunikując się z rodzicem przedstawia projekty i czynności praktyczne do przeprowadzenia w domu, pamiętając, aby wspierać aktywność dzieci, a nieco rzadziej zadawać obowiązkowe zadania i ćwiczenia do wykonania. Przez dziennik librusa udostępnia rodzicom:
  • propozycje wykonania projektów plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów do wyboru;
  • konkretną propozycję opracowaną na potrzeby zabaw i zajęć uczniów swojej klasy, adekwatnej do realizowanego programu w tej klasie, opracowane przez siebie lub udostępniane propozycje zadań, ćwiczeń, twórczej aktywności uczniów;
  • linki do słuchowisk, audycji radiowych i programów telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej dla najmłodszych dzieci), a także programów, zabaw on-line;
  • propozycje lektur, zestawy ćwiczeń i zadań, zgodnych z założeniami wybranego w danej klasie programu nauczania;
  • jeżeli to możliwe - cyfrową wersję podręcznika danej klasy.
  1. Każdy nauczyciel-wychowawca ustala stały kontakt z rodzicem i uczniem. Nauczyciel wychowawca jest pierwszą osobą do kontaktu. W porozumieniu z rodzicami ustala możliwe formy pracy zdalnej - informacje te przekazuje wszystkim nauczycielom prowadzącym zajęcia w danej klasie.
  2. Nauczyciel –wychowawca koordynuje przekazywanie zadań w formie papierowej w sposób ustalony z rodzicem. Zadania przekazywane i odbierane są w szkole.
  3. Nauczyciel nauczanych przedmiotów w zdalnym nauczaniu, przekazuje zadania wg ustalonego harmonogramu, natomiast pozostałe godziny wynikające z planu lekcji wykorzystuje na prowadzenie dodatkowych konsultacji, komunikowaniu się z uczniami, rodzicami.
  4. Dyrektor sprawując nadzór pedagogiczny zdalnego nauczania w szczególności:
  • Kieruje pracą szkoły, tj. wyznacza zadania nauczycielom i nadzoruje ich pracę.
  • Informuje zdalnie rodziców o najważniejszych zmianach w trybie pracy szkoły.
  • We współpracy z nauczycielami ustala:
  • sposób komunikowania się z uczniami i rodzicami,
  • możliwości ucznia i rodzica do korzystania z materiałów elektronicznych,
  • formę przekazywania treści utrwalających wiedzę,
  • ilość przekazywanego materiału w danym dniu,
  • metody monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji ich wiedzy i umiejętności,
  • formy informowania uczniów i rodziców o postępach w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach,
  • tryb konsultacji ucznia i rodzica z nauczycielem.

 

  1. Nauczyciele specjaliści: logopeda, pedagog, nauczyciele prowadzący rewalidację indywidualną, nauczyciele wspomagający, ustalają z rodzicem uczniów mających Orzeczenie i opinię  PPPP (są to uczniowie objęci dotychczas pomocą psychologiczno-pedagogiczną) zajęcia wspierające ucznia.
  2. Nauczyciel prowadzący zajęcia opiekuńczo wychowawcze tzn. nauczyciele świetlicy, biblioteki wspomagają nauczycieli przedmiotów.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu

Małgorzata Ziaja

 

 

 

Tworóg 24.03.2020r

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Harmonogram przekazywania prac

Utworzono dnia 27.03.2020, 20:21

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki